Skuteczne sposoby na wzdęty brzuch – co przyniesie ulgę?

W jaki sposób radzić sobie, gdy pojawiają się wzdęcia? Co przyniesie ulgę, gdy pojawiają się gazy, uczucie przepełnienia, ucisk i dolegliwości bólowe? Kiedy sięgnąć po preparaty z apteki i kto może je stosować? Odpowiadamy.

Co jest przyczyną wzdętego brzucha?

Wzdęty brzuch to objaw świadczący o tym, że w przewodzie pokarmowym zgromadziły się gazy i powietrze. Dzieje się tak, gdy jemy zbyt szybko – połykamy wówczas powietrze, które dostaje się do jelit. Gazy wypełniające jelita powstają zaś jako produkt procesów fermentacji resztek pokarmowych zbyt długo zalegających w jelitach. To konsekwencja spowolnionej pracy jelit i innych zaburzeń trawienia oraz wypróżniania. Wzdęcia pojawiają się często na skutek niewłaściwej diety, w tym picia napojów gazowanych, stresu i braku ruchu. Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Domowe sposoby na wzdęcia

Sprawdzonym sposobem na wzdęcia jest picie herbatek ziołowych, np. z mięty, szałwii, rumianku lub majeranku. Dobrze działa również dodawanie do potraw ziół i przypraw poprawiających trawienie – kminku, anyżu, imbiru czy kardamonu. Wzdęciom przeciwdziała również cynamon i koper włoski. Koper można także zaparzać i pić w postaci herbatki ziołowej – ten sposób jest szczególnie zalecany kobietom w ciąży, które często borykają się z problemami trawiennymi.

Dieta na lepsze trawienie

Aby pozbyć się problemu wzdętego brzucha, warto zastosować w praktyce zasady zdrowego żywienia. To, co jemy i jak jemy, ma ogromny wpływ na pracę układu pokarmowego. Przede wszystkim warto zadbać o florę bakteryjną jelit, w szczególności o bakterie probiotyczne. Wspierają one procesy trawienia i oczyszczają jelita, zapobiegając gromadzeniu się w nich gazów. Dla flory bakteryjnej układu pokarmowego korzystne jest jedzenie warzyw, owoców, także warzyw i owoców kiszonych, kefiru, jogurtu, maślanki, kasz i pełnoziarnistego pieczywa. Z diety warto wyeliminować natomiast słodycze i cukier, potrawy ciężkostrawne, fast foody i produkty wysokoprzetworzone. Należy też zadbać o obecność w menu źródeł błonnika pokarmowego [1].

Jak tryb życia wpływa na układ pokarmowy?

Pracę jelit pobudza ruch, zaś spowalnia siedzący tryb życia i stres [2]. Jeśli zatem chcemy pozbyć się wzdęć, należy postawić na aktywność fizyczną i sposoby redukowania codziennego stresu [3]. Świetnie sprawdzą się spacery i medytacje. Można też ćwiczyć jogę, która poprawia kondycję całego organizmu, także układu pokarmowego, i pomaga pozbyć się problemów w postaci wzdęć, gazów i uczucia przepełnienia. Ćwiczyć oczywiście nie należy w momencie, gdy pojawią się te dolegliwości. Można natomiast pójść wtedy na spacer.

Preparaty na wzdęcia brzucha – kiedy i jakie stosować?

Kiedy problemy ze strony układu pokarmowego w postaci wzdęć i gazów dają o sobie znać, można sięgnąć po preparaty na wzdęcia dostępne w aptece bez recepty, na przykład wyroby medyczne Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max. To doraźny sposób na wzdęcia, który przynosi ulgę i sprawia, że gazy i połknięte powietrze usuwane są z przewodu pokarmowego. Ulgix Wzdęcia można stosować także podczas ciąży, kiedy problem wzdęć staje się często szczególnie uciążliwy – przed zastosowaniem preparatu należy jednak skonsultować się z lekarzem. Ulgix Wzdęcia jest też pomocny przed badaniami diagnostycznymi, kiedy ważne jest, by obraz przewodu pokarmowego był jak najlepszy. Na silne wzdęcia sprawdzi się natomiast Ulgix Wzdęcia Max z wyższą dawką substancji czynnej – aż 240 mg symetykonu w jednej kapsułce [4].

Przypisy:

1. Paula Nagel, Dieta Lekkostrawna, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-lekkostrawna-3/, data dostępu 13.07.2021.

1. Stres a choroby układu pokarmowego, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/68171,stres-a-choroby-przewodu-pokarmowego, data dostępu 14.07.2021.

1. Nie tylko dieta. Jak zadbać o zdrowie jelit, https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a5073/Nie-tylko-dieta—Jak-zadbac-o-zdrowie-jelit.html/m332, data dostępu 14.07.2021.

1. Instrukcja używania wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max.

Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu.

Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. 

Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.

Dodano: 2021-08-18 20:40:00

Komentarze (1)
Anonim
25.08.2021 12:31

Woda z imbirem, łagodzi wzdęcia i reguluje pracę jelit.

Dodaj komentarz