Poradnik dla początkujących - jak wybrać odpowiednią matę samopompującą?

  • Trzęsacz
  • Blog
  • Poradnik dla początkujących - jak wybrać odpowiednią matę samopompującą?

Mata samopompująca to alternatywa dla wszelkiego rodzaju klasycznych płaskich mat turystycznych. Szczelna powłoka otacza miękkie wypełnienie, pozwalają na swobodne biwakowanie. To także niezbędny element ekwipunku każdego fana wędrówek górskich. Charakterystyczną cechą produktu jest samo rozprężanie się w momencie rozłożenia. Jak wybrać matę? Na co należy zwracać uwagę?

Mata samopompująca - zasada działania 

Mata samopompująca jest połączeniem materaca oraz karimaty. Technologia opiera się na zestawieniu dwóch koncepcji. Lekki oraz szczelny materiał jest uzupełniony pianką, co wpływa na jego zdolność samoistnego rozprężania się. Modele różnią się między sobą poszczególnymi właściwościami czy rozmiarami. Niemniej, wnętrze zostało wykonane z miękkiej pianki. Mata ma być alternatywą dla klasycznych i cienkich karimat czy ciężkich i mało praktycznych materaców. Po jej rozłożeniu automatycznie ulega rozprężeniu, zasysając powietrze. Po kilku minutach staje się gruba, bez konieczności używania pompki. 

Dlaczego produkt ten może okazać się niezastąpiony?

Mata samopompująca to niezbędny produkt dla każdego miłośnika górskich wędrówek. Sprawdzi się również podczas biwakowania, wakacji czy po prostu podczas spędzania czasu na zewnątrz. Dlatego wybierając produkt, istotne będą szczególne parametry, brane pod uwagę w danym przypadku. Dla przykładu alpinista wybierze produkt cechujący się niewielką wagą. Dla biwakowiczów istotny będzie stopień izolacji. Istotne jest, aby przeanalizować potrzeby i na ich podstawie określić, który parametr będzie najistotniejszy. Wśród zalet tego rodzaju maty najczęściej wymienia się wygodę. Produkt zapewnia również komfort termiczny, izolując organizm od zimna. W porównaniu do klasycznych cienkich mat ta nie ma tendencji do samoczynnego zwijania się.

Podróż ze znajomymi 

Na co zwracać uwagę przy wyborze maty samopompującej?

Maty samopompujące się występują w wielu wariantach. Przy wyborze produktu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej długość. Standardowe modele mają ok. 180 cm długości. W zależności od wzrostu można wybrać modele dłuższe, jednak eksperci nie zalecają wybierania ich w przypadku osób o mniejszym wzroście. Często oznacza to niepotrzebne dźwiganie dodatkowego ciężaru podczas wędrówek. Grubość produktu powinna natomiast stanowić izolację od zimnego podłoża. Im mniejsza grubość, tym mata będzie lżejsza, jednak będzie gorszym izolatorem.

Ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze maty jest również rozmiar po złożeniu. Pozwala on określić, jak wygląda produkt przed zabraniem go w podróż i ile miejsca zajmie w samochodzie lub plecaku. Warto pamiętać, że nowy produkt trzeba samodzielnie dopompować. Z uwagi na fakt, że mata leżała w opakowaniu w sklepie lub na magazynie, początkowo jej rozwijanie może wydawać się nieco utrudnione. Niemniej z czasem stanie się to nie tylko prostsze, ale i dużo szybsze. 

Idąc z duchem czasu, warto zrezygnować z tradycyjnych karimat i zdecydować się na wygodniejsze maty samopompujące. To sprawdzony sposób na odpoczynek po długiej wędrówce czy element wakacyjnego ekwipunku. Warto pamiętać, aby zwracać uwagę na jakość produktu i wybierać modele wykonane z trwałych tworzyw. Jeśli szukasz jakościowych mat samopompujących, koniecznie zajrzyj na stronę: https://www.e-horyzont.pl/camping/maty-i-materace/maty-samopompujace.html.

 

Dodano: 2023-03-29 13:30:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz