Kilka słów o pięknej plaży w Trzesaczu

Plaża w Trzęsaczu z roku na rok coraz wyraźniej zaznacza się na mapie polskiego wybrzeża. To wyjątkowe miejsce, gdzie obok siebie znajdują się kilkusetletnie ruiny gotyckiej świątyni i olbrzymia, modernistyczna platforma widokowa. To miejsce, gdzie gołym okiem można zaobserwować odwieczną walkę morza z lądem. Krańcowe partie tutejszej plaży wieńczy stromy, wysoki klif.

W sezonie letnim, turyści mogą korzystać ze strzeżonego kąpieliska, wyznaczonego na 200 metrach linii brzegowej. Władze lokalne dbają o czystość tutejszych wód i środowisko naturalne, jednocześnie stawiając na maksymalne bezpieczeństwo plażowiczów oraz ich edukację ekologiczną. Między innymi z tego względu plaża w Trzęsaczu otrzymuje regularnie Błękitną Flagę. Jest to prestiżowy certyfikat przyznawany przez międzynarodową Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej. Trzęsacz znalazł się także na oficjalnej stronie programu, co niewątpliwie promuje kurort wśród zagranicznych turystów.

To jednak nie jedyne wyróżnienie dla plaży w Trzęsaczu. W 2012 roku, miesięcznik z branży turystycznej “Podróże” wytypował top ­5 polskich plaż. Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu znalazła się właśnie tutejsza plaża, pozostawiając w tyle znacznie popularniejsze miejscowości.

Niewątpliwym hitem plaży w w Trzęsaczu jest platforma widokowa zlokalizowana nieopodal historycznych ruin kościółka gotyckiego, zniszczonego na skutek abrazji morskiej. To sporych rozmiarów metalowa konstrukcja zwieńczona tarasem na wysokości 20 metrów n.p.m. Nowoczesna konstrukcja mocno kontrastuje z z ruinami kościoła, jednak, jak twierdzą projektanci, był to celowy zabieg, mający na celu wyróżnienie pozostałości świątyni. Z platformy nad brzeg morza prowadzą metalowe schody. Sam taras jest idealnym miejscem obserwacyjnym. Zachody słońca widać stąd jak na dłoni, podobnie jak ruiny kościoła św. Mikołaja. Szczególne wrażenie robi przebywanie na dolnym, mniejszym tarasie w trakcie sztormu, gdy fale morskie zalewają plażę, a więc teren bezpośrednio pod platformą.

W pewnej odległości od tarasu zlokalizowano zejście na plażę dla osób niepełnosprawnych. Niezapomnianą atrakcję stanowią przejażdżki konne wzdłuż linii brzegowej lub nad klifem. A skoro już o klifach mowa, warto wspomnieć o paralotniarzach i motolotniarzach, którzy, ze względu na występujące tu silne prądy wznoszące, upodobali sobie nadmorskie urwiska otaczające Trzęsacz.

Więcej o PLAŻA W TRZĘSACZU.

Galeria
Dodano: 2021-09-16 16:02:00

Komentarze (4)
Anonim
16.09.2021 14:20

Ale super, koniecznie musze sie wybrac!

Anonim
20.07.2023 18:50

Plaża jest piękna, miejscowość urocza ,jedzenie pyszne ale brak toalety przy plaży to wstyd dla osób zarządzających.

Anonim
25.08.2023 21:23

Rzeczywiście plaża jest piękna, czysta i bardzo spokojna w porównaniu z pobliskimi miejscowościami. Korzystaliśmy z toalety publicznej przy deptaku, która jest płatna i czysta, niedaleko od tarasu widokowego.

Anonim
3.05.2024 23:01

No to fajnie

Dodaj komentarz