Zespół pałacowo-folwarczny

Wzmianki o najstarszym dworze na terenach dzisiejszego Trzęsacza pochodzą z początków XVII wieku i związane są z pożarem, który spowodował niemal doszczętne zniszczenia pałacyku. Istniejący obecnie pałac pochodzi zatem z późniejszego okresu, odbudowania obiektu, którego dokonali prawdopodobnie von Flemmingowie. Dzisiejszy pałac powstał zatem w I połowie XVIII wieku, na kamienno-ceglanych fundamentach.

W połowie XIX wieku dworek został znacznie rozbudowany, dzięki czemu zyskał przy swej wschodniej ścianie dwuosiowe skrzydło. Kolejne przebudowy i renowacje odbywały się jeszcze kilkukrotnie na przełomie XIX i XX wieku.

To budowla na planie prostokąta, z ryzalitami od strony ogrodu. Na uwagę zasługuje także przeszło 200-letnie założenie parkowe, w którym rosną dumnie wiekowe już lipy drobnolistne. Wciąż zauważyć można jeszcze w nim pozostałości po dawnym ogrodzie i zabudowania inwentarskie.

W chwili obecnej, po kolejnych przebudowach, pałacyk został przeobrażony w hotel, a przylegające do niego parki, ogród, stajnia i domki campingowe tworzą cały zespół wypoczynkowo-rekreacyjny.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (1)

Anonim 12.04.2019 12:05

Byliśmy na urlopie w Trzęsaczu i mieliśmy wykupiony pobyt w pałacyku opisanym w artykule. Niesamowita sprawa.Park okalający obiekt przepiękny. Trafiliśmy na wspaniałą pogodę więc mieliśmy szczęście podziwiać wszystko w pełnej krasie.

Dodaj komentarz